תעודות סל

  TBWA\DIGITAL
פרופיל תכלית תעודות סל

תכלית תעודות סל הערה חשובה: תוכן דף זה עודכן לאחרונה בתאריך 26 בספטמבר 2011. המידע לא עודכן מאז.

תעודות סל הפכו בשנים האחרונות למכשיר השקעות פופולרי בקרב משקיעים פרטיים, מנהלי תיקי השקעות ואף משקיעים מוסדיים. הפריצה אל תודעת המשקיעים והתרחבות השימוש בתעודות הסל בארץ מהווים המשך ישיר להתפתחות המואצת בעולם, מזה שנים רבות, של מוצרים עוקבי מדדים בינלאומים (ETF) הנסחרים בשווקים הבינלאומיים.

חברת מעלות, החברה הישראלית לדירוג ניירות ערך, כתבה: "עושה רושם שתעודות הסל הפכו להיות הלהיט התורן של שוק המוצרים הפיננסים בישראל, אבל אם לשפוט על פי שרידותם והתחזקותם של מוצרים דומים מעבר לים, יש להניח כי אופנה זו לא תחלוף משוק ההון הישראלי במהרה" (סקירה מקיפה מאת יובל טורבטי).

אז מה קרה ב-2008 בתחום תעודות הסל? "בסיכומה של השנה ניצחו תעודות הסל בנוק-אאוט את חברותיהן לתחום הזה. בעיקר משום שזה עיקר עיסוקן – מעקב צמוד ככל הניתן אחרי המדד, ולפעמים עם כמה צ'ופרים בדרך בסגנון השקעת דיבידנדים מחולקים בשיעור מיסוי טוב מזה שיכול להשיג האזרח הממוצע" (חזי שטרנליכט, ביזפורטל, 10 ינואר 2008).

כיצד הפכו תעודות הסל ל"להיט" שכזה?

העלייה ברמת המודעות של המשקיעים לנושא תעודות הסל, חלה בעקבות שיכלולו של שוק ההון והשיפור ברמת הידע המקצועי של המשקיע. גורם נוסף לעלייתן של תעודות סל הוא פשטותו של מכשיר פיננסי זה. בד בבד, גבר הצורך במידע על מכשירים מסוג זה.

ראשית חשוב לציין: תעודות סל הן ניירות ערך. תפקידן של תעודות סל הוא לעקוב אחרי מדדים שונים -- כמו מדדי מניות, שערי מטבע, סחורות או נכסי בסיס אחרים. להבדיל מתחום קרנות הנאמנות, תעודות סל נסחרות במשך כל היום, במהלך המסחר הבורסאי הרגיל, כמו מניה רגילה. מרכיב זה מהווה יתרון ברור לכל משקיע, המחפש נזילות מיידית, במחיר ידוע, בעת ביצוע עסקה של מכירת תעודת סל.ארבעה סוגים שונים של תעודות סל

תעודות סל מניות עוקבות אחרי מדדי מניות מקומיים כמו מדד ת"א 25, ו/או מדדי מניות בינלאומיים כמו למשל מדד ניקיי 225. קיימות גם תעודות סל העוקבות אחרי מדדי מניות סקטוריאליים, כגון מדד נסדק ביוטכנולוגיה.

תעודות סל מט"ח / תעודות התחייבות

עוקבות אחרי שערי מטבע ונושאות ריבית שבועית, המחושבת באופן יומי ומשולמת אחת לרבעון. לדוגמה - מחירה של תעודת סל דולרית משקף שני פרמטרים: אחד - שער דולר רציף הנסחר בין הבנקים, והשני - ריבית המתבססת על שיעור ריבית ה"ליבור" (libor) הדולרית, בניכוי מרווח מסוים.

תעודות סל סחורות עוקבות אחרי מחירי סחורות כגון נפט, כסף, זהב, תירס ואחרות.

תעודות סל בחסר - שורט תעודות סל אלו עוקבות באופן הפוך אחר מדד מניות, שער מטבע או מחירי סחורות. כלומר, תעודת סל שורט מאפשרת למשקיע להרוויח כאשר מדד המניות, שער המטבע או מחיר הסחורה יורד. למחיר התעודה מתווספת ריבית המשולמת למשקיעים באופן תקופתי. ריבית על תעודות סל בחסר מתקבלת מאופן יצירתה של התעודה: מכירה בחסר של מניות באמצעות השאלת מניות, או מכירת חוזים היוצרת פיקדון נושא ריבית. הריבית המשולמת למשקיעים היא ריבית הפיקדון, בניכוי המרווח למנפיק התעודה.


לאחרונה נוספו לשוק ההון גם תעודות סל מורכבות, המשלבים השקעת אג"ח ממשלתי ואג"ח קונצרני עם מניות ישראליות ובינלאומיות, כולל מעו"ף אגרסיבי (פעמיים גובה שינוי מדד תל אביב 25). תעודות סל מורכבות משלבות מדדים כמו מדד תל בונד, מדד שחר 2-5, מדד גליל 5-7, מדד גלובל דיבידנד DJ-100, מדד תל אביב 25 ועוד. מומלץ להיעזר בתשובות לשאלות על תעודות סל כדי להבהיר חלק מהדילמות.


אחת מתעודות הסל המעניינות היא זו של בריק (BRIC), תעודת סל שקלית המושקעת במדד DAXglobal BRIC. מדד זה כולל את 40 החברות המובילות, במונחי שווי שוק וסחירות, במדינות ה"בריק" (שווקים מתעוררים: ברזיל, רוסיה, הודו, סין).


קישורים מומלצים בתחום תעודות הסל: תעודות סל דולר | תעודות סל לירה שטרלינג | תעודות סל יורו / אירו | תעודות סל תל בונד | תעודות סל ת"א 25 | תעודות סל ת"א 100 | תעודות סל שווקים מתעוררים | תעודות סל נפט | תעודות סל מעוף | תעודות סל שורט, שורטיםמאפייני תעודות סל


נגישות גבוהה

מסחר רציף בבורסה

פיזור מפחית סיכון בתיק

נזילות גבוהה בגלל עושי-שוק פעילים

היכולת להמיר את תעודות הסל למניות, מטבעות או שווי כספי

דמי ניהול נמוכים באופן יחסית, או ללא דמי ניהול כלל

ריבית מתעודות סל - תקופתית

מיסוי - אופן גביה משתנה לפי סוג תקבולהנפקת תעודות סל - מאחורי הקלעים

הנפקה לציבור של תעודות סל - ביום ההצעה הראשון, מונפקות לציור תעודות סל במקביל להקצאת מלאי של תעודות רדומות לחברה-הבת של מנפיק תעודת הסל. מלאי התעודות הרדומות מופץ למשקיעים במהלך המסחר השוטף. רכישת תעודות סל ממנפיק התעודה יוצרת נכס אצל המשקיע, ובמקביל - התחייבות אצל מנפיק התעודה. כדי שיהיה אפשר לעקוב באופן מלא ומדויק אחרי מדד כלשהו, חייב מנפיק תעודות סל להתכסות, בו-זמנית עם מכירתה, על ידי רכישת נכס הבסיס. בכך למעשה הוא יוצר את תעודת הסל.

תהליך התכסות - משתנה בהתאם לסוג תעודת הסל.קריטריונים לבחירת תעודות סל

מחיר תעודת סל - מתבטא במרווח בין מחיר קניה ובין מחיר מכירה, אותו מצטט עושה השוק בפקודות המכירה על גבי מסך הבורסה.

דמי ניהול של תעודות סל - עלות דמי ניהול היא חשובה ביותר למשקיע.

שיעור הריבית של תעודת הסל - ריבית אותה משלמת החברה למחזיקי תעודות הסל, בין אם מדובר בתעודות סל מט"ח, תעודות סחורה או תעודות בחסר.

שיעור דיבידנד - בא לידי ביטוי בעיקר בתעודות סל העוקבות אחר מדדים בינלאומיים, אשר אינם כוללים דיבידנדים. יש לבדוק שיעור הדיבידנד המחולק חזרה למשקיע על ידי המנפיק.מבנה תיק השקעות עתידי - עם תעודות סל

מגמות משפיעות - הסטת השקעות לשווקים בינלאומיים, גיוון השקעות לתחומים סקטוריאליים, נגישות סחירה לנכסים כמו נפט, כסף וכד'.מונחים מקצועיים חשובים לתחום תעודות הסל

המונחים שכדאי ללמוד - מדד (אינדקס), נכס בסיס, תעודת סל, תעודה עוקבת מדד, נגזרים, דירוג מטעם חברות דירוג, עושה שוק וולונטרי, מנגנון המרה, דיבידנד, מקדם המרה, מקדם ריבית צבורה, מקדם דמי ניהול.אודות תכלית תעודות סל

שותפות בין קבוצת מייקל דייויס ותכלית בית השקעות. נכון ליולי 2010, תכלית מנהלת תעודות סל בהיקף של כ-13 מיליארד שקלים, ומהווה אחת השחקניות המרכזיות בשוק ההון הישראלי. השילוב בין קבוצת מייקל דיוויס, מובילה בתחום נגזרים פיננסיים, לבית השקעות מבוסס מקבוצת דיסקונט, מחבר בין מקצועיות ליציבות פיננסית, וסלל את הדרך להנפקת תעודות סל בעלות דירוג גבוה.הבהרה משפטית חשובה: המידע שלעיל הוא כללי, אינו מלא ושלם, ואינו כולל את כל ההבהרות והמידע הרלוונטי לנושא תעודות סל. המסמך אינו מכיל הצעה או שידול לעסקה כלשהי, ואין ערובה למידת הדיוק שבו. המסמך נערך למטרות מידע בלבד, ואין להשתמש בו לצורך קבלת החלטת השקעה. אין לראות במסמך זה משום המלצה לרכישה או למכירה של תעודת סל כלשהי, או תחליף לייעוץ מקצועי, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל אדם, והן בבדיקה מקיפה ויסודית של כל תעודות הסל.תכלית תעודות סל
TBWA\DIGITAL

כתובת המשרדים: רחוב נירים 1, תל אביב
טל. 03-6361818 | פקס. 03-6361800 | info@ytbwa.co.il

TBWA\DIGITAL Offices Address:
1 Nirim St., Tel Aviv, Israel | Tel: +972-3-6361818 | Fax: +972-3-6361800 | email: info@ytbwa.co.il